motyl
motyl
motyl
motyl

Konstrukcja słupowo-ryglowa

Znana również pod nazwą szachulec, w Wielkopolsce nazywana murem pruskmi lub z niemiecka fachwerkiem. Jako że praktycznie nie zdarzają się dwa identyczne szachulce, nadaje on budynkowi unikalny wygląd i swoisty charakter. Jest to wyjątkowa konstrukcja dla wyjątkowych ludzi

Opis techniczny
Konstrukcja ta składa się z systemu belek pionowych (słupów) i poziomych (rygli) oraz ukośnych (zastrzałów), które składają się na charakterystyczny rysunek elewacji. Konstrukcję drewnianą można wypełnić na trzy sposoby:

- cegłą klinkierową
- wełną mineralną + płytką klinkierową
- wełną mineralną + tynkiem

Zarówno cegłę klinkierową jak i płytkę można układać w najróżniejsze wzory. Wewnętrzną stronę konstrukcji obija się płytą OSB oraz ociepla wełną mineralną. Ocieplenie jest zamknięte kolejną warstwą płyty OSB. Dalej następuje wykańczanie ścian tak jak w zwykłym domu - na płytę OSB można przykleić tapetę lub przykręcić suchy tynk i gipsować. Istnieje również możliwość zamontowania szachulca na już stojącym domu lub postawienia ozdobnych szachulcowych ścian wewnątrz.

Dom szachulcowy jest technologicznie wielokrotnie trudniejszy w wykonaniu od normalnego murowanego domu. Warunkiem trwałości takiej konstrukcji jest dobór odpowiedniego drewna oraz idealne dopasowanie elementów i złącz. W naszej firmie każdy element zostaje starannie opracowany w specjalistycznym programie do drewna Cadwork 3D a następnie wycięty komputerowo sterowanym agregatem ciesielskim Hundegger. Tak przygotowane elementy dają się błyskawicznie złożyć jak klocki LEGO i tworząc trwały i niepowtarzalnie piękny budynek.

Czas i koszt budowy
Konstrukcję budynku jednorodzinny w tej technologii można postawić w kilka tygodni do stanu surowego. Koszt budowy jest porównywalny z normalnym murowanym domem.

Trwałość
Żywotność szachulca sosnowego to ok. 300 lat a dębowego nawet 800. Na południu Niemiec, skąd ten typ konstrukcji się wywodzi, domy szachulcowe z 14 nie należą do rzadkości. Najstarszym ciągle zamieszkanym budynkiem szachulcowym jest dom na Webergasse w Esslingen (Badenia-Wirttembergia), zbudowany w 1267 roku. Prawdziwy rarytas architektoniczny dla fanów szachulca stanowi niewielkie miasteczko uniwersyteckie Tübingen niedaleko Stuttgartu.

 

ETAPY REALIZACJI


Szczegółowy projekt 3D wszystkich elementów konstrukcji, wierceń i złącz ciesielskich

Szybki, bezproblemowy montaż
prefabrykowanych elementów

Osiągnięcie stanu wykończenia "pod klucz" w okresie 3 miesięcy od rozpoczęcia inwestycji